Using the solution to Note 10.30 “Review Problem 10.3”, prepare a journal entry to record the purchase of raw materials.
Review Problem 10.3
Carol’s Cookies expected to use 1.5 pounds of direct materials to produce 1 unit (batch) of product at a cost of $2 per pound. Actual results are in for last year, which indicates 390,000 batches of cookies were sold. The company purchased 640,000 pounds of materials at $1.80 per pound and used 624,000 pounds in production.
1. Calculate the materials price and quantity variances using the format shown in .
2. Use the alternative approach to calculating the materials price and quantity variances, and compare the result to the result in part 1. (Hint: the variances should match.)
3. Suggest several possible reasons for the materials price and quantity variances.
https://onlineessaytyper.com/wp-content/uploads/2020/04/logo-300x60.png00Carloshttps://onlineessaytyper.com/wp-content/uploads/2020/04/logo-300x60.pngCarlos2022-03-20 23:11:092021-01-28 15:15:58using the solution to note 10 30 quot review problem 10 3 quot prepare a journal ent 1571513
Hi 👋! Welcome to onlineessaytyper.com. We deliver 100% Original Papers. No Plagiarism Send us a message via WhatsApp or click 'Order Now' to upload instructions.