Get Academic Help From
Professional Essay Writers
100% Plagiarism-Free Essays
Direct Materials Purchases and Direct Labor Budgets. Catalina, Inc., produces tents used for camping. The company expects to produce 8,320 units in the first quarter, 13,260 units in the second quarter, 15,080 units in the third quarter, and 11,260 units in the fourth quarter (this information is derived from the previous exercise for Catalina, Inc.). With regards to direct materials, each unit of product requires 8 yards of material, at a cost of $4 per yard. Management prefers to maintain ending raw materials inventory equal to 15 percent of next quarter’s materials needed in production. Raw materials inventory at the end of the fourth quarter budget period is estimated to be 14,000 yards. With regards to direct labor, each unit of product requires 3 labor hours at a cost of $16 per hour.
Required:
a. Prepare a direct materials purchases budget for Catalina, Inc., using a format similar to .
b. Prepare a direct labor budget for Catalina, Inc., using a format similar to .
We guarantee 100% privacy throughout and after your interaction with us. Your identity is kept private as well as any additional information you provide to us. Our work is also 100% guaranteed to have zero plagiarism as well as help you pass in whichever course you are undertakin
Email:
[email protected]
WHATSAPP:
+1 (573) 260-3076