Get Academic Help From
Professional Essay Writers
100% Plagiarism-Free Essays
Budgeting for Sales, Production, Direct Materials, Direct Labor, and Manufacturing Overhead. Hershel’s Chocolate produces chocolate bars and sells them by the case (1 unit = 1 case). Information to be used for the operating budget this coming year follows:
a. Average sales price for each case is estimated to be $25. Unit sales for this coming year, ending December 31, are expected to be as follows:
b. Finished goods inventory is maintained at a level equal to 15 percent of the next quarter’s sales. Finished goods inventory at the end of the fourth quarter budget period is estimated to be 13,000 units. C. Each unit of product requires 5 pounds of cocoa beans for direct materials, at a cost of $3 per pound. Management prefers to maintain ending raw materials inventory equal to 10 percent of next quarter’s materials needed in production. Raw materials inventory at the end of the fourth quarter budget period is estimated to be 43,000 pounds.
d. Each unit of product requires 0.10 direct labor hours at a cost of $14 per hour.
e. Variable manufacturing overhead costs are
f. Fixed manufacturing overhead costs per quarter are
Required:
a. Prepare a sales budget using the format shown in .
b. Prepare a production budget using the format shown in .
c. Prepare a direct materials purchases budget using the format shown in .
d. Prepare a direct labor budget using the format shown in .
e. Prepare a manufacturing overhead budget using the format shown in . Round to the nearest dollar.
f. As the production manager, what concerns, if any, do you have about production requirements for each of the four quarters?
We guarantee 100% privacy throughout and after your interaction with us. Your identity is kept private as well as any additional information you provide to us. Our work is also 100% guaranteed to have zero plagiarism as well as help you pass in whichever course you are undertakin
Email:
[email protected]
WHATSAPP:
+1 (573) 260-3076